Sügisesest väetamisest

Mineraalse väetamise ajalugu on tegelikult lühike ja tormiline. Kunagi ei olnud puht ajaliselt võimalik teha kõiki väetamisi kevadel koos külviga teha. Tehniliselt olid 30-40 aastat tagasi kasutusel peamiselt lihtväetised (sisaldab ainult üht kolmest põhitoiteelemendist N P K või mikroelementi). Kahjuks polnud neid tihti võimalik isegi põlluservas kokku segada. Nad kas sulasid kokku või oli nende suurus ja raskus nii erinevad, et võimatu oli saada ühtlast tulemust. Seega ei olnud põldude väetamisel eriti muid võimalusi kui arvestades aega, taimede vajadusi ja erinevat toiteelementide mullas püsimist jaotades tööd ajaliselt laiali. Kevadel kõige kiiremal maaharimise ja külvi ajal jõuti reeglina taimi varustada vaid kasvu kiirust ergutava lämmastikuga. Sügisel kui aega oli rohkem anti mulda selles paremini püsivaid fosfor- ja kaaliumväetisi.

Tänasel päeval sõltub sügisväetamise vajadus eelkõige sellest, milliseid väetisi on eelnevalt kasutatud. Nii puudub Substrali® pika toimeajaga väetise Osmocote® ja vees lahustuva pulberväetise Miracle-Gro® puhul otsene vajadus eraldi sügisväetise järgi. Samas on vajadus „Sügisväetise“ järgi kui olete kasutanud rohke lämmastiku sisaldusega väetisi, mille nimes „kevad“, kanasõnnikut jne on ilmselgelt vajalik anda juurde fosfori ja kaaliumi ehk sügisväetist. Mitte, et taimed siis kohe puituma või järgmiseks aastaks kibekiiresti õiealgmeid moodustama hakkaks.

Muru ja aia sügiseseks väetamiseks sobib kasutada peenes graanulis Muru ja aia sügisväetist 100 päeva. Väetises olev lämmastik ei ole sügisel taimedele kergesti kättesaadav vaid on vajalik pigem kevadiseks varajaseks stardiks. Kõige kiiremini omastab taim väetist nõrga lahusena lehtede/okaste või juurte kaudu kastes. Tõhus ja kiire toimega on Miracle-Gro® sügisväetis. Selle väetise omapäraks on võime tuua esile okaste sinakas-halli värvust.

NB! Tegelikult on taimedel ükskõik millal me neile vajalikud toitained mulda viime, oluline on, et need oleks olemas õigel ajal. Sõltuvalt mulla niiskusest on välja pakutud, et vähemasti 2-3 nädalat kulub väetise graanulitel lahustumiseks ja taime jõudmiseks.

Kasutage sügisväetist siiski vaid fosfori ja kaaliumi puuduse vähendamiseks vastavalt taimede vajadusele, sest ühe toiteelemendi liig tingib teise puuduse.

Millal peab olema väetis omastataval kujul mullas olemas?

  • Maasikad pärast saagi koristamist ja vanade lehtede lõikamist ning enne uute lehtede kasvu. Orienteeruvalt juuli lõpp-augusti algus. Soovitavalt mitte jääda ootama, et taim suunaks vanadest lehtedest toidu noortesse, sest selle ajaga liiguvad neile ka haigused ja kahjurid.
  • Vaarikad pärast saagi kandmist. Soovitavalt mitte jääda ootama, et taim suunaks vanadest vartest toidu noortesse vartesse, sest selle ajaga liiguvad neile ka haigused.
  • Sõstrad, karusmari hiljemalt pärast saagi koristamist ja kindlasti koos maa kaevamisega, et hävitada mulda talvituma läinud kahjureid.
  • Õunapuud juunis-juulis kui lehed on täis kasvanud ja algab nn viljade juunikuine varisemine (nälja ja kuiva tõttu) ja vesivõsud alustavad puitumist.
  • Püsililled juuli lõpp.
  • Roosid ja dekoratiivsed lehtpuud ja –põõsad hiljemalt juuli lõpp-augusti algus.
  • Okaspuud noorte võrsete kasvu ajal.

Samas pole veel ka praegu septembri lõpus väetada roose ja elupuid okka kaudu, et nad veel tänavu jõuaksid kõik vajaliku omastada.

Teksti koostas: Eneli Käger Substral® aianduskonsultant.

Pildid: Eneli Käger

Viimased uudised