Taimekaitse koduaias: Kuidas ennetada lehetäide massilist rünnakut viljapuudel ja marjapõõsastel.

Suve keskel märkame tavaliselt nii marjapõõsastel kui viljapuudel lehetäide tegutsemise jälgi. Kevad-suvisel ajal kui taimedel on lehed juba suureks kasvanud on väga keeruline tegeleda tõhusalt taimekaitse töödega, eriti kui peame silmas neid taimi mida tarvitame toiduks. Kõikide taimekaitse tööde puhul tuleks järgida põhimõtet, et nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik.

Sõstra kublatäi kahjustus punasel sõstral

Praegu kui lehed on alles alustanud kasvamist on lihtsate vahenditega võimalik saavutada tunduvalt parem tulemus kui hiljem „päris“ taimekaitsevahenditega pritsides.

Sõstra- (harilik) kublatäi (Cryptomyzus (Capitophorus) ribis L.) eelistab punast sõstart, kuid leidub ka mustal sõstral. Pungade puhkemise ajal hakkavad munadest kooruma vastsed, kes suunduvad lehtedele toituma. Vastsetest arenevad täiskasvanud, kes suve jooksul sünnitavad hulgaliselt emaseid vastseid partenogeneetilise sigimise teel.

Õiget aega pole mõtet käest lasta. Kasuta Substral Multi-Insekti mis toimib otsesel kokkupuutel. Pritsi hoolikalt kohti, kus märkad putukaid, eriti lehtede alumisi külgi, väldi pihustamist õienuppudele. Pritsimist korratakse 7-10 päeva pärast. Maksimaalselt 3 järjestikust pritsimist. Soovitatav kasutusaeg – hommikul või õhtul, mitte kunagi otsese ereda päikesega ja temperatuuril > 25°C.

Multi Insekt konsentraat 250 ml 
Multi-Insekt kasutusvalmis töölahus 750 ml