Talvised õitsejad aknalaual – väetamine.

Alpikann

Asalea (tekst tegemisel)

Jõulukaktus jt (tekst tegemisel)

Jõulutäht jt (tekst tegemisel)

Alpikann (Cyclamen)

Õitsev alpikann vajab palju valgust (asukohta aknalaual või selle vahetus läheduses). Jahedas ruumis (10-12°C) õitseb taim kauem. Õitsev alpikann ei talu tuuletõmbust ega alakastmist ja annab sellest märku longu vajunud õievarte ja lehtedega. Potitaimena kasvab alpikann paremini ahiküttega toas. Keskküttega ruumis jääb alpikanni õitasemise aeg lühemaks ja sageli ei arene nupud õiteks, vaid pruunistuvad ning kuivavad.

Kastmine. Alpikann vajab korrapärast kastmist, kuid hoiduda tuleb ülekastmisest. Kastmisel tuleb jälgida, et vesi ei satuks mugulale (võib põhjustada leherootsude ja õievarre mädanemist). Poti alusele valgunud vesi tuleks ära valada – juurte mädanemise oht! Alpikanni peab kastma nii, et muld oleks veega küllastunud. Alpikann ei talu lubja- ja klooririkast vett. Kõige parem on kasutada vihma ja lumesulamise vett. Kastmisvesi olgu vähemalt toasoe vältimaks temperatuuri šokki. Äraõitsenud õied ja kolletanud lehed eemaldatakse järsu tõmbega vältimaks mädanevate varrejuppide jäämist mugulale.

Väetamine ja istutamine. Alpikannile sobib toitainerikas happeline mullasegu, näiteks Substral® Tsitruseliste muld. Alpikanni väetatakse kasvuajal Substral® Tsitruseliste väetisega mis sisaldab lisaks huumusaineid

Hooldusvead:

  • Kollased lehed – pime ja soe ruum, ala- või ülekastmine, temperatuuri kõikumine, aluseline mullasegu ja kastmisvesi, lämmastikupuudus.
  • Luitunud õied – valguse puudus. Raua jt mikroelementide puudus või omastamise häire.
  • Õied avanevad lehtede all – vähene kastmine, soe ja kuiv ruum.
  • Õievarred pehmenevad – juurestiku haigestumine, tõmbetuul, liigniiskus õitsemise ajal, taim on külma saanud.
  • Lehed ja õievarred venivad pikaks – vähe valgust, liiga soe, kastmisvead.

Asalea 

 

Jõulukaktus jt

 

 

Teksti koostas: Eneli Käger Substral® aianduskonsultant.

Pildid: Eneli Käger, Substral Eesti FB

Viimased uudised