Raudsulfaat – hilis-sügisene rooside, viljapuude ja marjapõsaste pritsimine

Raudsulfaat kunagine nimetus raudvitrol põhineb looduslikel mineraalidel. Raudsulfaadi lahusega pritsitakse hilissügisel (pärast lehtede langemist) või varakevadel (enne pungade puhkemist). Tõrjub õuna- ja pirnipuu kärntõbe, puuviljamädanikku, viljapuude ja marjapõõsaste lehelaiksust, karusmarja-jahukastet, sõstra viltroostet, karusmarjapõletikku, roosi-jahukastet, roosiroostet. Raudsulfaat hävitab hästi samblaid ja samblikke nii puutüvedelt kui murust.

Viljapuud ja marjapõõsad. Riisu kokku kõik varisenud lehed ja proovi puudelt kätte saada mädanema hakanud viljad, et neist ei saaks algust järgmise aasta taimede haigestumine. Samblad ja samblikud puudel põõsastel pakuvad head talvitumise kohta nii haiguse tekitajatele kui ka erinevatele putukatele (enamust peame kahjuriteks, kes talvittuvad toidutaimel). Viljapuude ja marjapõõsaste pritsimiseks lahustatakse 300-500 g raudsulfaati 10 liitris vees. Puid ja põõsaid pritsitakse nii, et nad tilguvad. Ühe suure viljapuu pritsimiseks võiks arvestada ca 2,5 liitrit ja marjapõõsaste pritsimiseks 1,5 liitrit.

Rooside pritsimine. Enne püsivate külmade tulekut tuleb roosil eemaldada lehed ja teha hilissügisene pritsimine. Pritsida tuleb nii, et taim tilgub nii pääseb pritsimisvedelik kõikjale. Raudsulfaadist on abi nii roosi-jahukaste, roosirooste kui ka tahmlaiksuse tõrjel. Kui see on jäänud tegemata siis on litne eemaldada muld ja oksad ning roosid veel enne lund üle pritsida. Pritsimiseks lahustatakse 300-500 g raudsulfaati 10 liitris vees. Ära unusta ka viimaseid õisi ära lõigata ja koristada.

Murust sambla tõrjumiseks. Kastmine kastekannuga 100 g raudsulfaati lahustada 10 liitri veega ja kanda ühtlaselt 10 m2, puistamine 100 g / 5 m2, pritsimine 100 g / 3 liitris vees /  15 m2

NB! NB! NB!

  • Raudsulfaat lahustada eelnevalt 50-70 kraadises vees.
  • Raudsulfaat jätab roostesed plekid kividele, heledale puidule, riietele. Tegutse vastavalt sellele,  kanna sobivat riietust ning kasuta enesekaitse vahendeid. Kata kinni pinnad kugu vahend võib tilkuda ja need rikkuda.
  • Pärast pritsi kasutamist võta prits lahti ja puhasta hoolikalt, sest raudsulfaat ei lahustu 100% ja ummistab kasutamisel pihustid ning setib mahuti põhja.

Teksti koostas: Eneli Käger Substral® aianduskonsultant.

Pildid: Jüri Lang, Eneli Käger, Substral Eesti FB ja Substral® tootepildid

Loe rohkem toote kohta Raudsulfaat.