Sügisene lehtede kompostimine

Koduaias on soovitav varisenud lehed kokku riisuda ja komposteerida kui need ei ole just otseselt haiged. Haigestunud taimede lehed, varred ei sobi koduaias komposti valmistamiseks, sest reeglina ei suuda me tagada, et haigused ning kahjurid hävineks.

Mida peenem on kompostitav materjal, seda kiiremini toimub komposteerumine. Riisu lehed puude ja põõsaste alt kokku õhukese kihina murule ja purusta need muruniidukiga. Kui kasutad koguriga muruniidukit pääsed lehtede kokku riisumise vaevast. Purustatud lehed võid laotada õhukese kihina peenramaale, istutus kastidesse ja mulda sisse kaevata. Purustatud kuivi lehti võib kasutada ka põõsaaluste ja püsilillede multšimiseks kui olete kindlad, et seda ei kasuta ära hiired ja teod oma talvekorterina. Tänapäeval on ohutum lehed siiski eelnevalt komposteerida tigudele kättesaamatult näiteks kasutades tugevaid rohelisi prügikotte.

Läbi aegade on kasutatud kompostimise kiirendamiseks lämmastiku rikkaid väetisi. Substral® toodetest on lämmastiku rikkad Miracle-Gro® kastmisväetised Sprint ja Rooside väetis. Tee pakendil oleva kasutusjuhendi järgi vesilahus ja pihusta lahus purustatud lehtedel. Väldi väetisega rikastatud vee sattumist murule, sest vastu talve pole mõtet muru enam nii suure koguse lämmastikuga väetada.

Need kes eelistavad kasutada mineraalsete väetiste asemel looduslikke väetisi võivad julgelt valida Loodusliku väetise Humus. Väetist saab kasutada graanulina lisades 100 liitrisele kotile juurde 125 g  (ca 200ml) väetist.

Kiirema toime saab kui lahustada 125 g graanuleid eelnevalt liitris käesoojas vees ja see valada lehtedele.

Lehtede kompostimist saab kiirendada lisades nende hulka kompost- või huumusrikast mulda. kasuta julgesti hooaja jooksul alles jäänud erinevaid muldasi.

Teksti koostas: Eneli Käger Substral® aianduskonsultant.

Pildid: Jüri Lang ja Substral Eesti FB